Berlin - zabytki, które warto zobaczyć zwiedzając stolicę!

Zabytki i ciekawe miejsca warte uwagi

Brama Brandenburska

Berlin Brama Brandenburska - zabytki w stolicy Niemiec

Zwiedzanie Berlina najlepiej rozpocząć, zaraz po opuszczeniu lotniska, właśnie od Bramy Brandenburskiej (Brandenburger Tor). Została ona wzniesiona w 1791 r. jako brama miejska i zarazem łuk triumfalny. Budowla, ze względu na jej kluczowe położenie pomiędzy wschodnimi a zachodnimi dzielnicami Berlina, jest obecnie jednym z najczęściej fotografowanych pomników w Niemczech i symbolem ponownego zjednoczenia kraju. Za bramą można dostrzec ślady po miejscu, gdzie kiedyś ciągnął się mur berliński, który dzielił miasto na dwie części przez 28 lat, do 9 listopada 1989 r.

Reichstag

Berlin Reichstag

XIX-wieczny budynek jest obecnie siedzibą niemieckiego parlamentu. W 1999 r. został przebudowany przez brytyjskiego architekta Normana Fostera i przywrócono mu pierwotnie pełnioną funkcję. Szklana kopuła budynku stała się ważnym punktem orientacyjnym, a popularna wśród turystów wycieczka na jej szczyt pozwala zachwycać się urokami miasta z góry. Najlepiej na taras widokowy wybrać się popołudniu, kiedy kolejki są nieco mniejsze. Wstęp wolny, dlatego turyści nie muszą przejmować się biletami.

Pomnik pomordowanych Żydów Europy

Pomnik znajduję się na południe od Bramy Brandenburskiej i znany jest również jako Pomnik Holocaustu. Zbudowany niemal z 3 tys. betonowych płyt, różnej wysokości, tworzących skomplikowaną siatkę. W podziemnym centrum informacyjnym przedstawiane są ciekawe ekspozycje na temat Holocaustu. Po upadku muru berlińskiego został starannie odnowiony, ale znajdujące się przy nim potężne budynki ambasad, gmachy muzeów i eleganckie sklepy dają jedynie niewielkie wyobrażenie o dawnej świetności bulwaru. Wstęp wolny, dlatego turyści nie muszą przejmować się biletami.

Berlin - Unter den Linden

Berlin Unter Den Linden

Unter den Linden to okazały i szeroki bulwar, który ciągnie się na wschód od Bramy Brandenburskiej. Dawna główna arteria Berlina zwana również "Pod Lipami". Obok znajduje się najpiękniejszy barokowy budynek stolicy - Zeughaus, czyli dawny arsenał pruski. W niedawno odnowionym gmachu mieści się Niemieckie Muzeum Historyczne (Deutsches Historisches Museum). Bilet wstępu kosztuje 5 euro. Muzeum prezentuje wszechstronne ekspozycje z ponad 2 tys. lat niemieckiej historii.

Gendarmenmarkt

Na południe od Unter den Linden  rozciąga się Charlottenstrasse, która prowadzi do Gendarmenmarkt. Nad placem unoszą się dwie budowle: Franzosischer Dom i podobna do niej Friedrichstadtkirche. W gmachu pierwszej mieści się obecnie Hugenotten-Museum oraz platforma widokowa z której rozciąga się niesamowity widok na centrum Berlina. Koszt biletu wstępu to 2 euro, zaś dla studentów 1 euro. Natomiast druga budowla została tam wybudowana dla wpływowej społeczności hugenockiej na początku XVIII w. Przecznice dalej w kierunku zachodnim znajduje się ekskluzywna strefa handlowa - Friedrichstrasse. Elektryczne budynki i eleganckie kawiarnie są przykładami nowoczesnej architektury.

Alexanderplatz

Aby dostać się do ważnego handlowego ośrodka wschodniej części Berlina, jakim jest Alexanderplatz, należy pójść Karl-Liebknecht-Strasse, czyli przedłużeniem ulicy Unter den Linden, mijając po drodze fontannę Neptuna i XIII-wieczny kościół Najświętszej Maryi Panny. Podobnie jak inne w pobliżu zabytki i świątynie przyćmiewa wieża telewizyjna - Fernsehturm. Z platformy widokowej, znajdującej się na wysokości 203 m oraz z okien obrotowej kawiarni można podziwiać zupełnie wyjątkowe widoki na miasto. Na południowy zachód od wieży znajduje się nowoczesne osiedle Nikolaiviertel. Próbowano tu odtworzyć kręte uliczki i małe domy tej części powojennego Berlina, która została zniszczona 16 czerwca 1944 r.

Potsdamer Platz


Potsdamer PlatzKiedyś było to centrum przedwojennego Berlina, którego sercem był Potsdamer Platz i znajdowało się na południe od Bramy Brandenburskiej. Teraz jest to olbrzymi komercyjny ośrodek z licznymi restauracjami, teatrami i galerią handlową, utworzonymi w ramach kompleksu Sony Center, który podjął próbę przywrócenia tej okolicy jej dawnej żywotności. Na wschód od ośrodka, przy parkingu na rogu Wilhelmstrasse i An der Kolonnade, znajduje się bunkier Hitlera, w którym spędził on ostatnie dni życia.

Gropius-Bau i Topografia Terroru

Na południowy wschód od Kulturforum znajduje się Martin-Gropius-Bau (cena biletu wstępu zmienna). Budynek został wzniesiony pod koniec XIX w. i jest zaprojektowany w stylu renesansowym. Organizowane są w nim prestiżowe wystawy czasowe sztuki współczesnej. Obok znajduje się wystawa plenerowa Topografia Terroru. Dawniej była tu siedziba gestapo i SS, a ekspozycja dokumentuje ich mrożącą krew w żyłach historie. To jeden z tych zabytków, których nie można przegapić podczas zwiedzania Berlina.

Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie to cieszący się złą sławą dawny posterunek wojskowy i przejście graniczne pomiędzy wschodnią a zachodnią częścią Berlina. Przy Friedrichstrasse mieści się Muzeum przy Cheickpoint Charlie. Instytucja ta jest prywatna i w sposób dość jednostronny przybliża historię muru berlińskiego, jak również traumatyczne dzieje Niemców, którzy usiłowali się przez niego przedrzeć.

Dworzec Zoo i Ku'damm

Bahnhof Zoologischer Garten czyli Dworzec Zoo położony jest w centrum zachodniej części Berlina. Natomiast Kurfurstendamm czyli Ku'damm rozciąga się na wschód od dworca. jest to 3,5-kilometrowy pas eleganckich sklepów, barów, kin i kawiarni. Interesującym zabytkiem dla turystów jest tu Kościół Cesarza Wilhelma, który został zniszczony w czasie brytyjskich nalotów w 1943 r. i specjalnie nie został odremontowany, aby okropieństwa wojny nigdy nie został zapomniane. Turystyka Ku'damm nie jest jakoś szczególnie rozwinięta i nie oferuje zbyt wielu strakcji turystycznych, sposobów na zagospodarowanie czasu jest tu mnóstwo. Zawsze można przespacerować się po okolicy, pooglądać wystawy sklepowe i wydać trochę gotówki. 

Tiergarten

Berlin Siegessäule - Kolumna Zwycięstwa na Strasse des 17. Juni przecinającej Tiergarten

Ogród zoologiczny, znajdujący się obok Dworca Zoo to jedynie początek rozległego i porośniętego drzewami parku Tiergarten. Można w nim pospacerować wzdłuż brzegu kanału Landwehrkanal. Strasse des 17 Juni przecina park i prowadzi do Bramy Brandenburskiej.

Pałac Charlottenburg

Berlin Pałac Charlottenburg

Pałac Charlottenburg nazywany kiedyś "Berlińskim Wersalem" do dziś zachwyca architektonicznym kunsztem. Z letniej rezydencji Hohenzollernów o nazwie Lietzenburg z czasem przekształcił się w jedną z najpiękniejszych posiadłości w Berlinie. Pałac jest zbiorem różnorodnych dzieł sztuki, od bogato zdobionych mebli po mitologiczne sufitowe malowidła Antoine Augustina i Matthew Terwesten Pesne'a. Do najcenniejszych eksponatów należy serwis stołowy w Srebrnej Komnacie (Silberkammer) podarowany Wilhelmowi II przez mieszkańców miast pruskich z okazji ślubu. Do dziś zachwycają pełne przepychu, zabytków i bogatych zdobień ściany Złotej Galerii, Wielkiej Galerii Dębowej, Japońskiej Komnaty czy Białej Sali. Najciekawsza jest Porcelanowa Komnata, w której znajduje się zbiór chińskiej porcelany, ale dzisiejsza wystawa to rekonstrukcja kolekcji zniszczonej w czasie wojny. Można śmiało powiedzieć, że Pałac Charlottenburg to jedno z najciekawszych miejsc, które oferuje nam turystyka Berlina.

East Side Gallery

Niezwykłym miejscem Berlina napewno jest East Side Gallery, czyli półtora kilometrowa resztka muru berlińskiego. W tym miejscu można naprawde poczuć najnowszą i tragiczną historię miasta. Niesamowite jest to, że berlińczycy zamiast na zawsze wymazać mur z krajobrazu miasta, zdecydowali się zachować jego fragment jako przestroga przed totalitaryzmem. Powstał pomysł żeby pomalować pozostałości muru przez artystów z całego świata i stworzenia w tym miejscu galerii na wolnym powietrzu. Przez to East Side Gallery stała się znanym miejscem, a murale takie jak pocałunek Ericha Honeckera i Leonida Breżniewa stały się wizytówką Berlina. Od czasu powstania pierwszych graffiti minęło sporo czasu i dlatego w 2009 r. artyści z okazji 20. rocznicy obalenia muru pomalowali go na nowo.

Stadion Olimpijski

Stadion został wybudowany na Igrzyska Olimpijskie w 1936 r. i już wtedy otrzymał dzisiejsze monumentalne trybuny, które miały symbolizować potęgę nazistów. Wówczas stadion mógł pomieścić około 100 tysięcy widzów. Od 1963 r. jest siedzibą klubu Hertha Berlin. W czasie Mistrzostw Świata w 1974 r. zostały rozegrane tu trzy mecze. Dzisiejszy wygląd stadionu to efekt modernizacji zakończonej w 2004 r., którego autorami byli architekci z pracowni GMP. Stanęli oni wtedy przed trudnym zadaniem zadaszenia obiektu bez naruszenia jego historycznej bryły. Przebudowa obiektu kosztowała 242 mln euro. W 2006 r. podczas Mistrzostw Świata na Stadionie Olimpijskim zostało rozegranych sześć spotkań, w tym wielki finał. Dwa lata później stadion był sceną jednego z największych koncertów Madonny. Koncerty i różnego typu wydarzenia odbywają się tu coraz częściej. Obecnie stadion Herthy jest drugim co do wielkości obiektem niemieckiej Bundesligi. Na stadion można dojechać prosto z lotniska bez najmniejszego problemu komunikacją miejską.

Additional information