Największe atrakcje turystyczne Berlina


Berlin jest miastem, w którym ciągle coś się dzieje. Każdego dnia odbywają się tu liczne imprezy rozrywkowe, kulturalne lub sportowe. Miasto jest uznawane jako idealne miejsce do różnego rodzaju imprez masowych ze względu na dużą liczbę przystosowanych lokali. W stolicy Niemiec odbywa się między innymi Festiwal Filmowy oraz słynny 6-dniowy bieg Sechs-Tage-Rannen. Turystyka i większość atrakcji turystycznych Berlina znajduje się w dzielnicy Mitte, przy Unter den Linden (Pod Lipami), pomiędzy Bramą Brandenburską a Wyspą Muzeów (Museuminsel). Na południe znajduję się Potsdamer Platz, liczne zabytki oraz kompleks muzeów Kulturforum. Na zachód rozciąga się centralna strefa handlowa Kurfurstendamm (znana też jako Ku'damm) oraz słynny Dworzec Zoo (Zoo Bahnhof). Najwięcej zwiedzających wybiera hotele w centrum lub w okolicach Ku'damm.

Brama Brandenburska

Brama Brandenburska (fot. Wikimedia Commons / author Cezary p)

Naważniejszym i najbardziej charakterystycznym znakiem Berlina są jego zabytki. Brama Brandenburska, wieża telewizyjna przy Alexanderplatz, Kościół Pamięci przy Kurfurstendamm czy Katedra Francuska to główne z nich. Nie było by Berlina bez Reichtagu, Pałacu Charlottenburg i wielu innych zabytków. Stolica Niemiec to również miasto muzeów i skarbów kultury światowej. Można tu odczuć zmienne koleje losów miasta. Znajduje się tu 175 muzeów, które są ostoją historii, sztuki i wiedzy. Szczególne znaczenie dla mieszkańców miasta ma Muzeum Muru Berlińskiego, w którym można zapoznać się z historią tamtego czasu, a zwłaszcza przyjrzeć organizowanym wówczas ucieczkom do strefy zachodniej. Innym miejscem, którego nie można pominąć to Wyspa Muzeów, znajdująca się pomiędzy Szprewą a Kupfergraben. Jest to kompleks pięciu światowej sławy placówek, który jest wpisany na listę UNESCO.

Friedrichstadt-Palast

Friedrichstadt-Palast (fot. Wikimedia Commons / author Friedrichstrasse)

Miasto stale oferuje swoim gościom i mieszkańcom różne atrakcje. Należą do nich nie tylko spektakle teatralne i imprezy sportowe, ale również targi. Opera berlińska każdego wieczoru zaprasza na spotkanie z muzyką klasyczną, a w Filharmonii i Domu Koncertowym często organizowane są koncerty. Dostępna jest również scena klasyczna i teatr awangardowy,  a teatr muzyczny i rewia "Friedrichstadtpalast" oferują ciekawe przedstawienia. Stolica Niemiec to idealne miejsce dla miłośników kina. Znajdują się tu jedne z najnowocześniejszych kin w Europie, które zachwycą każdego. Nawet Ci którzy od kina oczekują czegoś więcej, niż tylko rozrywki, będą zadowoleni. Repertuar stanowi szeroki wybór światowego, europejskiego i niemieckiego kina. Poza codziennymi seansami organizowane są tu spotkania z twórcami, pokazy specjalne, premiery i przedpremiery, projekcje festiwalowe i przeglądy tematyczne. Jak duże znaczenie dla Berlina ma sport, świadczyć mogą organizowane tu różnego rodzaju zawody lokalne jak i ogólnokrajowe. Do największych imprez sportowych należą wyścig Sechs-Tage-Rennen organizowany w styczniu, turniej tenisowy pań "German Open" w maju czy Międzynarodowe Mistrzostwa lekkiej atletyki(ISTAF) w sierpniu. W bazie olimpijskiej trenuje ponad 700 sportowców z prawie 35 różnych dyscyplin. Berlińskie zespoły znane są nie tylko w Niemczech, ale również w Europie. Największym zainteresowaniem cieszy sie oczywiście piłka nożna, czyli grająca w niemieckiej Bundeslidze Hertha Berlin. Swoje spotkania Hertha rozgrywa na prawie 100-letnim Stadionie Olimpijskim. Może on pomieścić ponad 70 tys. ludzi i jest drugim co do wielkości obiektem w Niemczech.

Stadion Olimpijski

Stadion Olimpijski (fot. Wikimedia Commons / author Tobi 87)

Inne berlińskie zespoły grające w krajowych rozgrywkach to Füchse Berlin (piłka ręczna), Alba Berlin (koszykówka) i Eisbaren Berlin (hokej). Wielkim zainteresowaniem cieszy się berliński maraton, który przyciąga biegaczy z całego świata. Wzdłuż ich tras, które biegną przez miasto zawsze zbierają się tłumy widzów by ich dopingować. Co roku w Berlinie odbywa się ponad 400 targów i konkresów. Jest to liczba bardzo znacząca dla rozwoju międzynarodowych stosunków. Do najważniejszych targów zalicza się "Internationale Grune Woche", Międzynarodowe Targi Turystyczne (ITB), Międzynarodowe Targi Lotnicze i Międzynarodowe Targi Elektroniczne.
Aby zwiedzić jak największą część Berlina, najlepiej poruszać się transportem miejskim, który jest bardzo rowinięty. Metro, czyli system kolejki podziemnej U-Bahn jest solidny i działa na szeroką skalę. Przystanki U-Bahn są rzadziej rozstawione, ale kolejką możemy przemieszczać się po całym Berlinie. Miejska sieć autobusowa i tramwajowa jeździ wszędzie tam gdzie nie dojeżdza metro. Bilety można kupić w automatach przy wejściach na stację metra, w tramwajach lub u kierowcy autobusu, przez co zwiedzanie Berlina i poruszanie się po nim jest ułatwione.

Additional information