Berlin


Stolica zjednoczonych Niemiec
 jest ekscytującym, pełnym energii i werwy miastem, które w ciągu ostatnich kilku lat w zaskakującym tempie przeszło wielką metamorfozę. Berlin jest w stanie zauroczyć każdego pełną rozmachu architekturą i urbanistyką, połączoną z niezwykłym położeniem na brzegu kilku rzek i jezior. Wyraźnie odczuwalna jest atmosfera otwartości, tolerancji, kosmopolityzmu i wielokulturowości. 

Berlin

Berlin (fot. Wikimedia Commons / author Cezary p)

Miasto może budzić lekką zazdrość przez widoczne wszędzie bogactwo, które przejawia się w granitowych i piaskowcowych elewacjach, starannie utrzymanych fasadach, chromowanych i niklowanych balustradach i wielu innych rzeczach. Przez to Berlin jest ogromnie zadłużonym miastem, ale nie przeszkadza mu to w znajdowaniu kolejnych sponsorów, by realizować najśmielsze wizje urbanistów, architektów i projektantów. Mimo tragicznej przeszłości, w której niewiele było powodów do dumy, miasto całkowicie zwróciło się ku przyszłości. Obecnie Berlin obsługiwany jest przez dwa duże porty lotnicze:  Lotnisko Schonefeld i  Lotnisko Tegel. Ale już w czerwcu 2012 roku, gdy zostanie otwarte nowoczesne Lotnisko Berlin-Brandenburg-Internacional BBI, oba zostaną zamknięte. Największą atrakcją dla turystów wybierających się do Berlina jest największy tropikalny park rozrywki i wypoczynku w Europie - Tropical Islands. Kompleks zlokalizowany jest na południe od Berlina.
Dzisiejszy Berlin jest największym miastem w Niemczech, które zajmuje powierzchnie około 890 km2. Zamieszkałe jest przez blisko 3,5 mln ludzi różnych nacji: największe skupisko Turków poza granicami państwa, przybrana ojczyzna Amerykanów, Afrykańczyków, Azjatów, nie wspominając o licznych Polakach i Słowianach. Obok olśniewających kolekcji muzealnych ma więc Dom Kultur Świata, gdzie prezentowana jest muzyka, taniec i sztuka różnych egzotycznych nacji. Specjalnością niemieckiej stolicy są również rozmaite subkultury - kluby, bary - które wprowadzają prawdziwy berliński klimat.

 

Ambasada RP - Przedstawicielstwo w Berlinie
adres: Unter den Linden 72/74, 10117 Berlin
tel.: (+49 30) 22 02 177 do 75
fax: (+49 30) 22 02 177
www.berlin.polemb.net

Instytut Polski w Berlinie
adres: Karl-Liebknecht-Straße 7, 10178 Berlin
tel.: (+49 30) 24 75 81 0
fax: (+49 30) 24 75 81 30 
www.polnischekultur.de

Polska Misja Katolicka 
Kościół St. Johannes
Lilienthalstr. 5
10965 Berlin
tel.: (+49 30) 752 40 80
fax: (+49 30) 752 45 82 
www.pmk-berlin.de

Additional information